Różne rzeczy widziałem w swoim domu. Zautomatyzowałem sobie światła, rolety, ogrzewanie i od dłuższego czasu chciałem również zautomatyzować zamek. Miałem ich kilka, a finalnie w moich drzwiach na stałe osiadł Linus Smart Lock. Gdy Yale powiedziało mi, że dośle mi do niego klawiaturę stwierdziłem, że ok, ale nie wiem do końca po co mi ona. A teraz? Codziennie używam mojego Yale Smart Keypad i drugi zamek w drzwiach też musi być od Linus!

Pewnie zastanawiacie się po co komuś klawiatura do drzwi jeśli jest to dom prywatny. Gdybyśmy mówili o pensjonacie do wynajęcia to jasne, ale do naszego domu? I to jeszcze w bloku? W tej recenzji pokażę Wam, że mimo wszystko jest to bardzo sprytne rozwiązanie. Jedyne co może być nieswoje to zachowanie sąsiadów, ale moi już dawno przeszli etap zdziwienia 😉

Έξυπνο πληκτρολόγιο Yale

Yale Smart Keypad to… Klawiatura przy drzwiach

Zacznijmy od wyglądu klawiatury od Yale. Bardzo ważne są  jej wymiary. Klawiatura jest bowiem naprawdę niewielka (75 mm x 25 mm), ale stosunkowo gruba (23 mm). W pierwszej chwili, gdy ją zobaczyłem przestraszyłem się, że będzie się mocno odznaczać od drzwi.

Okazało się jednak, że idealnie się wkomponowała we framugę i wygląda jakby miała tam być od zawsze. Aż byłem zaskoczony tym jak dobrze wygląda z moim aktualnymi drzwiami i jak dobrze się wkomponowała w całość.

Έξυπνο πληκτρολόγιο Yale

Klawiatura jest minimalistyczna, to po prostu dziesięć klawiszy oraz klawisz Yale, który potwierdza kombinację lub blokuje drzwi. Przyciski podświetlają się na czerwono, gdy zaczniemy wpisywać kod. Powiem szczerze, że trochę mi brakuje jakiegoś podświetlenia przed pierwszym przyciskiem (np. za pomocą czujnika zbliżeniowego) i dźwięku potwierdzenia, że wcisnęliśmy przycisk. Jak używamy klawiatury codziennie to się przyzwyczaimy, ale dla osób, które używają jej po raz pierwszy może to nie być intuicyjne.

Po co komu jeszcze klawiatura?

Wbrew pozorom to naprawdę ważne pytanie. Po co jest w sumie taka klawiatura? Jeśli mamy smart zamek, który sam się otwiera i zamyka to czy faktycznie potrzebujemy tej klawiatury? Gdybym miał przygotować tekst tylko w oparciu o materiały pozyskane w internecie powiedziałbym Wam, że to ewentualny dodatek dla osób, które chcą wynajmować mieszkania. Ale to nieprawda. Używam tej klawiatury bez przerwy, mieszkając tylko w dwie osoby.

Zacznę więc od mniej sztampowych przypadków użycia, które są jak najbardziej życiowe. Po pierwsze, często wychodzę z mieszkania na krótkie wyjścia. Do skrzynki, do garażu, albo do piekarni. Nie wychodzę poza okręg zamieszkania i zdarza mi się wtedy zostawić telefon w domu. Gdy wychodzę po minucie drzwi automatycznie się zatrzaskują.

Έξυπνο πληκτρολόγιο Yale

Gdybym nie miał telefonu to kwitnąłbym pod drzwiami, albo dzwonił na dzwonek, żeby żona otworzyła mi drzwi. Dzięki klawiaturze i mojemu personalnemu kodowi mogę szybko otworzyć drzwi. I to się idealnie dopełnia. Jeśli wracam z dłuższej podróży i podchodzę do drzwi, wtedy za pomocą Bluetooth otwierają się samoczynnie. A gdy wyskoczę do skrzynki na listy i wrócę, wtedy wpisuję kod.

Innym przykładem jest One Touch, czyli blokowanie drzwi za pomocą przycisku Yale. Po prostu wciskam przycisk i zamek się blokuje. Muszę tylko wymyśleć jak połączyć One Touch ze sceną w HomeKit. Niestety, ale Yale jeszcze nie dodało wsparcia dla skrótów, więc nie jest to takie proste. Niemniej jednak to się po prostu sprawdza.

Yale Smart Keypad przy wynajmie i rodzinie

To teraz przejdźmy do typowych przykładów użycia do których ten zamek został stworzony. Smart klawiatura Yale łączy się z naszym zamkiem za pomocą aplikacji Yale Access. To tam ją parujemy i możemy nią sterować. Sparowanie jej z aplikacją umożliwia nam wiele funkcji.

Po pierwsze, możemy generować kody gości. W ten sposób możemy wpuścić osobę do naszego mieszkania jednorazowo, albo wygenerować kod, który będzie działać przez określoną ilość dni. Yale ma nawet integrację z AirBnb, więc jeśli wynajmujecie w ten sposób swoje mieszkanie to naprawdę warto się nad tym zastanowić.

Plusem jest także wygenerowanie kodu dla każdego właściciela mieszkania. Tym sposobem ja mam swój, który jest dla mnie prosty do zapamiętania, a Magda swój. A dzięki opcji powiadamiania wiem, kiedy ona wchodzi do mieszkania, a ona wie, kiedy wchodzę do niego ja.

To po prostu działa

Ta niewielka klawiatura stała się dla mnie rozwiązaniem, które muszę mieć i przez nią drugi zamek w drzwiach to również musi być Yale. Yale Smart Keypad to idealne rozwinięcie smart zamka Yale! Wszystkie obawy związane z tym, że zapomnimy nasz telefon po wyjściu z domu znikają wraz zamontowaniem tej małej klawiatury w drzwiach. A fakt, że pasuje ona idealnie do moich drzwi tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że nareszcie znalazłem rozwiązanie idealne.


Εντελώς τρελός για έξυπνο. Εάν εμφανιστεί κάτι καινούριο, πρέπει να παραδοθεί και να δοκιμαστεί. Του αρέσουν λύσεις που λειτουργούν και μισούν άχρηστα gadgets. Το όνειρό του είναι να κατασκευάσει την καλύτερη έξυπνη πύλη στην Πολωνία (και αργότερα στον κόσμο και τον Άρη στο 2025).

Πολωνική ομάδα Smart Home από το SmartMe

Πολωνική ομάδα Xiaomi από το SmartMe

Προσφορές SmartMe

Σχετικές αναρτήσεις